Přihlášení uživatele

Logo
Doplňková fotka

Vzdělávání složek IZS

Úvodní fotka Asociace dobrovolných záchranářů Česká republika z.s.

Naší hlavní činností je vzdělávání. Avšak nejen laici a běžní občané mají mezery v oblasti poskytování první pomoci. Jednou z našich aktivit, na kterou klademe velký důraz a soustředíme na ní většinu své pozornosti je vzdělávání složek integrovaného záchranného systému. Vždyť ne všude na místě mimořádné události je první záchranná služba. Proto se snažíme zúčastnit se co největšího počtu cvičení, školení první pomoci a soutěží vzdělávajících záchranáře.

SOS

Naším vlastním projektem pro vzdělávání současných i budoucích záchranářů je dnes velmi uznávané metodické cvičení SOS. Ve spolupráci s kapacitami na požární ochranu a oblast přednemocniční neodkladné péče vytváříme jedinečný a vyhledávaný edukační projekt již po dlouhých osm let, tedy od prvopočátku naší existence. Se samotným projektem Vás blíže seznámí samostatná příloha.

Test odolnosti

Naše spoluúčast a spoluorganizace dala vzniknout jednomu z nejzajímavějších závodů pro speciální jednotky Policie ČR. My v podobě traťových komisařů a maskérů poranění zatraktivňujeme velmi fyzicky náročný běh o délce bezmála 25 km, který je protkán silovými disciplínami smrtelnými pro běžného člověka. Ne však pro trénované borce z pořádkových a speciálních jednotek. Na našich stanovištích jdou pak svaly stranou a na řadu přichází mozek. Umět poskytnout první pomoc v extrémních podmínkách po fyzickém vyčerpání je pak pravým testem odolnosti.

Poříčská zima

Zlepšit povědomí první pomoci mezi jednotkami dobrovolných hasičů se každoročně snažíme na akci Poříčská zima. V extrémním počasí, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, si musí na patnáct družstev poradit se záludnostmi poskytování první pomoci při dopravní nehodě či při záchraně osoby ze zamrzlé vodní hladiny. Poříčská zima pak byla jedním z důvodů pořízení vlastního generátoru a mobilní kuchyně, neboť nejen závodníky otestovala extrémní nepřízeň počasí.

Periodická příprava jednotek PO

Naše vazby na Hasičský záchranný sbor nás třikrát do roka postaví do pozice zkušebních komisařů při pravidelné odborné přípravě jednotek požární ochrany. Modelové situace postavené do předurčenosti jednotlivých skupin mají za úkol naučit nové trendy, ukázat použití moderního vybavení a hlavně otestovat práci v týmu v nepříliš častých situacích.

SEARCH PATROL

Pod pokličku práce záchranných brigád kynologů dal nahlédnout projekt SEARCH PATROL LOST a SEARCH PATROL DISASTER. A to v pozici figurantů, maskérů poranění a komisařů bdících několik dní a nocí nad prací záchranářů se čtyřmi packami a jejich dvounohých parťáků při poskytování první pomoci v lesích, dolech a zbořeništích.

HZS SŽDC

Hasičský záchranný sbor správy železniční dopravní cesty je naším poměrně novým partnerem. Jejich družstvo se specializací na záchranu pomocí lanových technik získalo v loňském roce krásné třetí místo na mistrovství světa v Namuru. Jsme hrdí, že jsme mohli být jejich instruktory na první pomoc a možná tak přispět k tak krásnému umístění mezi světovou elitou. Spolupráce se nadále vyvíjí. Pravidelně se zúčastňujeme cvičení a odborné přípravy. Třešničkou na dortu byla naše spoluúčast při mediální kampani ILCAD, která upozorňuje na nebezpečí při nerespektování výstražného zařízení na železničních přejezdech.

Kromě pravidelných projektů jsme zorganizovali na několik desítek cvičení a realizovali několik školení první pomoci. Mezi naše stálé klienty patří Policie ČR, JSDH, brigády kynologů, městské a obecní policie či dokonce Armáda ČR. Všechny tyto projekty děláme bez nároku na honorář. Možná proto, že se jedná o kamarády, dlouholeté přátele nebo i proto, že si jejich práce vážíme a rádi pomůžeme tam, kde je třeba.