Přihlášení uživatele

Logo
Doplňková fotka

Vozidlo technického týmu

18:03:21 11.8.2020 | Ostatní
Úvodní fotka Asociace dobrovolných záchranářů Česká republika z.s.

Za poslední dobu se množí dotazy na naše vybavení a určení našich vozidel. My jsme tedy nelenili a pro zájemce o naší techniku vzali dva naše vozy o víkendu na výlet a na focení. Časem se určitě donutíme k nafocení dalších vozidel a techniky, kterou disponujeme. A že jí není málo.

Nejčastější dotazy jsou směrované na vozidlo Volkswagen Transporter Syncro čtvrté generace, poháněné benzínovým motorem o obsahu 2,5 litru. Vozidlo bylo pořízeno jako vyřazené policejní, v krásné khaki barvě, na kterém se podepsal zub času a proto bylo nutné celkové omlazení vozidla a jeho nástřik do žluté barvy RAL 1023. Vzhledem k určení vozidla pro technickou skupinu, došlo k úpravě zadní nápravy a zvýšení její únosnosti. Ti bystřejší z vás si všimli, že na vozidle není klasické kulaté logo naší organizace, ale že zde vládne logo technického záchranného týmu, tedy logo na jehož podkladě jsou nástroje určené pro vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Je tedy jasné jaké vybavení skrývají útroby vozidla.

Vnitřek vozu je zastavěn pomocí hliníkových profilů a systému výsuvů k uložení všeho potřebného pro zásah u dopravní nehody. Navíc je zde i nádrž o objemu 150 litrů vody s vysokotlakým čerpadlem s možností přiměšování pěnidla nebo smáčedla pro prvotní hasební zásah. Vodu pak doplňuje několik hasicích přístrojů práškových, vodní a sněhový. Pro opravdu rozvinutý požár lze využít dvě protipožární hasicí koule.

Zadní výsuv vložený přes celou šíři vozidla nese to nejnutnější pro činnost při vyprošťování. Hydraulický vyprošťovací systém LUCAS, v konfiguraci střihacího nástroje, rozpínacího nástroje a čtyř lineárních rozpěrných válců různých délek, poskytujících maximální možnou podporu našim záchranářům při náročných zásazích. Systém je poháněn hydraulickým čerpadlem s pracovním tlakem 730 bar. Díky takové síle zvládají nástroje pronikat karoserií vozidla bez vážných potíží.

Doplňkovým a přesto velmi potřebným vybavením je pak kotoučová záchranná pila, řetězová pila a mečová pila. O napájení elektrickou energií se stará výkonná elektrocentrála s výkonem 5 Kw se stabilizací napětí.

Nedílnou součástí vybavení je pak stabilizace vozidla. Ke stabilizační tyči s možností délkového nastavení, disponujeme i unikátním stabilizačním systémem Resqtec Zumro, kterému vzhledem k tvaru a použití přezdíváme Lego. Nechybí pak pákové lanové navijáky, kurty s ráčnou či kurty vlečné.

Ze zdravotnického vybavení je samozřejmě k dispozici plně vybavený batoh, včetně možnosti fixace pánve či zlomenin, sadou krčních límců, vyprošťovací vestou či automatizovaným externím defibrilátorem.

Z dalšího potřebného vybavení jmenujme zachycovače airbagů, ruční nářadí, pilu na okna, variabilní ruční vyprošťovací nástroj, demoliční nástroj FuBar, páčidla, nože, pákové nůžky a spoustu dalšího vybavení, bez kterého by jsme se při zásahu neobešli. Samozřejmostí je i následný úklid vozovky s pomocí sorpčních látek na ropné produkty.

Záchranáři naší technické skupiny jsou pak plně vybaveni veškerými OOPP v podobě kombinéz se sníženou hořlavostí, pracovních helem s certifikací pro zásah u dopravních nehod typu Gallet X-treme 2 či Draeger HPS 3500, pracovní hasičskou obuví, ochrannými brýlemi, respirátory pro ochranu dýchacích cest a samozřejmě pracovními rukavicemi. Všichni jsou držitelé certifikátu pro VZOHV a jsou pravidelně vzděláváni na tuto problematiku. Díky spolupráci s odborníky od HZS a kurzům jsme pravidelně seznamováni s moderními trendy.

A k čemu, že nám taková technika je. Společně s našimi sanitními vozy jsme schopni poskytnout profesionální servis při automobilových závodech, přehlídkách a aktivitách se zvýšeným rizikem dopravních nehod. Navíc rádi doplňujeme preventivní a vzdělávací akce o dynamické a statické ukázky této techniky.

Vyfocené vozidlo z výšky

Za foto z výšky děkujeme HZS SŽ PRAHA