Přihlášení uživatele

Logo
Doplňková fotka

Dvoudenní kurz zdravotníku KPJ

11:33:09 26.1.2020 | Vzdělávání složek IZS
Úvodní fotka Asociace dobrovolných záchranářů Česká republika z.s.

Ve dnech 23. a 24. 1. jsme na našem výcvikovém středisku ve Vestci realizovali tradiční dvoudenní kurz pro zdravotníky KPJ Středočeského kraje. Tato dnes již tradiční akce, kterou organizujeme společně s instruktory policie, je jednou z mnoha akcí na které se společně setkáváme. Celé školení je samozřejmě prováděno zážitkovou formou, protože praxe je nejlepším učitelem. Pro letošní kurz jsme přichystali opět situace vycházející z jejich reálného života a profese pořádkářů a policistů.

Jednalo se o situaci zraněného demonstranta zábavní pyrotechnikou, způsobující ztrátové poranění horní končetiny. Zde se museli zasahující tříčlenná družstva vypořádat nejen s masivní krevní ztrátou, ale i nespolupracujícím pacientem. Modelová situace zaměřená na pronikající poranění hrudníku, vycházela z partnerské hádky a pacient byl navíc nalezen ve sprchovém koutě, kde přístup zasahujících byl velmi omezen. Oblíbené modelové situace na kolabujícího hasiče po náročném zásahu při požáru budovy. Situace se jako figurant ujal tradičně náš hlavní instruktor, takže nebyla o komické situace při jeho pádech na zasahující nouze. I s tímto úkolem se však zvládli vypořádat na výbornou. Modelová situace sražené osoby nákladním automobilem pak prověřovala schopnost rychlého vyhodnocení situace, práci ve stísněných prostorách a následně celkového vyšetření s přihlédnutím k závažnému poranění. Klasický maratón resuscitace skupin doprovázené taháním 80 kg mrtvé váhy, byla pak třešnička instruktorů PČR. Všechny situace museli policisté řešit ve své kompletní výstroji, abychom reálně simulovali práci v jejich běžném životě.

Nutno podotknout, že vzhledem k pravidelnému setkávání několikrát do roka, jsou znát posuny u všech zdravotníků a zásahy jsou čím dál lépe hodnoceny, z čehož máme upřímnou radost.
Překvapením pak byla návštěva tiskové mluvčí a plk. Houdka. Ten poděkoval naší asociaci za péči , kterou ve svém volném čase bez nároku na odměnu věnujeme příslušníkům PČR. Vždyť se jedná již o 12 let spolupráce. Potěšením bylo převzetí pamětní medaile, vydané v rámci 20 let KPJ. Věříme, že tato práce má smysl a jsme rádi, že můžeme dělat náš svět bezpečnější.