Přihlášení uživatele

Logo
Doplňková fotka

Mistrovství republiky HZS v první pomoci

20:01:12 11.9.2019 | Vzdělávání složek IZS
Úvodní fotka Asociace dobrovolných záchranářů Česká republika z.s.

Naše účast na mistrovství republiky HZS v první pomoci.

Na základě dlouholeté spolupráce s HZS Středočeského kraje jsme byli požádáni o součinnost při realizaci čtrnáctihodinové soutěže, které se zúčastnili zástupci hasičů ze všech čtrnácti krajů.

Naším úkolem bylo přichystat celkem dvě modelové situace. Jedna byla zaměřená na hromadné postižení osob, dopravní nehodu pěti osobních vozidel. Na místě zůstává celkem 15 raněných osob. Cílem úkolu bylo co nejrychlejší roztřídění raněných dle závažnosti zdravotního stavu, ve spolupráci se záchrannou službou zřídit shromaždiště raněných a pacienty zde předat. Vzhledem k tomu, že počasí projektu příliš nepřálo odjel náš tým s kompletní týlovou podporou již v neděli večer. Na místě tak bylo zřízeno zázemí nejen pro nás, ale i maskérna a zázemí pro figuranty, kteří u nás po celý den sušili boty, hřáli se u naftového topení a pochvalovali si střechu nad hlavou, bez které by čtrnáct hodin dlouhá soutěž byla jen velmi těžko v lidských silách. Náš Hroneš (modul pro hromadné neštěstí) prošel prvně pořádnou zatěžkávací zkouškou, ale obstál na jedničku s hvězdičkou. Po celou dobu zvládl dodávat elektřinu, teplo a hlavně byl nouzovou zásobárnou kávy a čaje pro všechny kdo přišli. Navíc jsme měli možnost prvně otestovat v terénu naše reflektory s LED technologií a neuvěřitelnou svítivostí 24000 lm. Díky tomu jsme i přes noc měli světlo jako ve dne.

Druhým úkolem bylo namaskovat pacienta po krvavých jatkách způsobených psychopatem. Hasiči měli za úkol odhadnout rizikovost zásahu hned v zárodku a povolat si na pomoc zásahovou jednotku, kterou byla naše dobře známá partička z SOS známá jako Counter atack and rescue group. Velmi ošklivě vypadající poranění břicha bylo pak plně v režii soutěžících.

Aby toho nebylo málo, na obou těchto stanovištích jsme navíc suplovali ZZS vždy s jedním vozidlem na stanoviště. Posádky pak měli za úkol reálnou činnost, součinnost se soutěžními družstvy a následně i pomoc komisařům s hodnocením.

Celkem jsme na projektu strávili téměř 36 hodin, zúčastnilo se deset našich členů a nasadili jsme šest vozidel. Ale stálo to za to a v našem týmu panovala skvělá atmosféra. Otestovali jsme naše zabezpečení pro dlouhodobé nasazení, zkusili naše osvětlováky a pokřtili jsme naše nové vozidlo. Co více si přát.

Bylo nám velkou ctí a potěšením přijmout pozvání plk. ing. Martina Legnera, velitele soutěže, a rádi pomůžeme kdekoliv bude třeba.