Přihlášení uživatele

Logo
Doplňková fotka

Desáté výročí a den IZS Vestec

12:45:56 5.6.2018 | Prevence
Úvodní fotka Asociace dobrovolných záchranářů Česká republika z.s.

Na 26. 5. padl termín výročních oslav naší asociace. Již deset let jezdíme za vámi s cílem ukázat náročnou práci záchranářů a snahou o edukaci v oblasti poskytování první pomoci. Za deset let jsme ušli opravdu obrovský kus cesty a zájem o naší činnost nás i nadále nabíjí a motivuje k pokračování.

Ve spolupráci s naší domovskou malebnou vískou Vestec, místní obecní policií a jednotkou dobrovolných hasičů, jsme přichystali preventivně bezpečnostní akci, jejímž cílem bylo seznámit veřejnost s aktuálními trendy bezpečnosti státu, ukázat náročnou práci všech složek integrovaného záchranného systému a dát nahlédnou pod pokličku činnosti všem zájemcům. Abychom se odlišili od tradičních akcí tohoto typu, naplnili jsme program o zajímavé statické a dynamické ukázky, na kterých se představila netradiční technika, při netradičních zásazích.

Za nás pak nemohl chybět tradiční vzdělávací program na témata první pomoci a naše technika. Ta se měla možnost prezentovat při nejedné ukázce v dynamické zóně, při simulacích zásahů. Podpořit naše výročí přijeli členové pořádkové jednotky Policie ČR, Taktická operativní skupina, Celní správa, odtahový speciál Autotyp H+S a jednotky hasičů HZS Správy železniční dopravní cesty, HZS Středočeského kraje a jednotky dobrovolných hasičů Polepy, Kytín, Pyšely, Zvole, Libuš, Osnice a Vestec. Technika byla opravdu pestrá a bylo na co koukat. Preventivní program doplnil Besip se svými simulátory nárazu a přetočení vozidla a zajímavostí byl i kouřový stan hasičů Vestec, kde si zájemci mohli vyzkoušet pohyb v zakouřeném objektu s využitím dýchací techniky.

Dynamické ukázky, kterých za celý den proběhlo celkem třináct, ukázali každou složku IZS při své činnosti. Celní správa předvedla posužití služebního psa na vyhledávání drog a zadržení pachatele, Pořádková jednotka zásáhla proti davu rozlícených dětí, vrhajících PET lahve. Taktická operativní skupina pak předvedla zásah na pachatele v utajení a Jednotka hasičů z Vestce předvedla jak nehasit hořící olej doma na plotně. V rámci ukázky činnosti Vestecké jednotky proběhl ještě požár vozidla a jeho hašení klasickou cestou a za využití systému pulsního hašení IFEX. Naši záchranáři doplňovali program ukázkou výcviku a práce našich pátracích psů, předvedli jsme práci při záchraně zraněného stromolezce a ve spolupráci s policií Vestec ukázali záchranu občana se zástavou oběhu. S přihlédnutím k historickým hodnotám předvedli naši kamarádi z SDH Kytín zásah na hořící budovu nádhernou koněspřežnou stříkačkou, oblečeni do dobových uniforem. Hlavním hřebem programu byla ukázka zadržení pachatele. Ten prchajíc před rukou zákona způsobuje dopravní nehodu a s rukojmím zůstává za troskami vozidel. Na místo dojíždí OP Vestec a okamžitě zahajuje vyjednávání s pachatelem. Vzhledem k tomu, že v havarovaných vozidlech zůstávají dva ranění, je na místo dovolána jednotka hasičů a záchranná služba. Na místo se dostavuje i zásahová jednotka, která velmi záhy pachatele zpacifikuje a může začít boj o život zraněných cestujících ve vozidlech. Diváci tak mohli vidět vyproštění pacientů pomocí hydraulické techniky hasičů a jejich ošetření a předání záchranné službě.

V rámci dne bylo předáno Čestné členství, které převzal Tibor Švec, starosta obce Vestec, a Zdeněk Vočka, velitel OP Vestec, jako náš důkaz vděku za jejich podporu.

Děkujeme všem, kdo se podílel na tomto nádherném dni a kdo nám pomohl vstoupit do dalších deseti let touto důstojnou akcí.